Napoje gazowane

Napoje gazowane

Napoje gazowane kuszą smakiem i atrakcyjnymi opakowaniami. Kiedy jesteśmy spragnieni chętnie sięgamy po puszkę coli albo innego kolorowego napoju - zachęcani jesteśmy na każdym rogu przez lodówki z napojami i automaty, które umieszczane są nawet w kioskach z gazetami.

Kaloryczna eksplozja smaku

Napoje gazowane są prawdopodobnie najbardziej popularnymi napojami spożywanymi przez społeczeństwo, ale niestety popularność nie idzie w parze ze zdrowotnymi zaletami. Taki napój to połączenie ogromnej ilości cukru i kalorii oraz znikomej dawki składników odżywczych.

Napoje te są bardzo kaloryczne, powodują tycie, przyczyniają się również do zwiększenia ryzyka zachorowania na cukrzycę. Dla osób dbających o wagę, zdrowo odżywiających się kolorowe napoje gazowane powinny być rzeczą zbędną, ograniczoną do minimum. Nie chodzi o to, żeby z ich picia zrezygnować całkowicie, ale żeby zredukować ilość tego typu płynów spożywanych w ciągu tygodnia.

Nawet dietetyczne odmiany napojów gazowanych nie zawierają potrzebnych nam składników odżywczych. Wypchane są za to po brzegi składnikami chemicznymi odpowiedzialnymi za smak i wygląd napoju, które niekoniecznie są zdrowe. Należy też pamiętać o gazowanym fosforze w nich zawartym, który powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu.

Alternatywa

Kiedy pijemy dużo napojów gazowanych, przyjmujemy o wiele mniej płynów, które dla naszego orgaznizmu są o wiele wartościowsze. Woda mineralna, herbata, czy soki owocowe to o wiele lepsza, zdrowsza alternatywa. 

Dla osób na diecie najbardziej dietetycznym wyborem będzie oczywiście woda, która nie zawiera cukru ani kalorii. Nie można jednak oczekiwać, że ktoś bezustannie będzie pić tylko wodę. Herbata zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają naturalne systemy obronne komórek. Soki owocowe to z kolei źródło witamin i innych substancji wspomagających organizm (np. sok z ananasa przyspiesza spalanie tłuszczów).

Komentarze

Portret użytkownika Asia22

Zaraz zrobię sobie zieloną herbatę ;).

 

Portret użytkownika monia

Na szczęscie prawe wcale nie piję gazowanych napojów. Tylko od świeta i na specjalne okazje :) za to pije duzo wody, herbate zieloną i owocową, soki i kompoty... i kawę! :)

Portret użytkownika Krzysiek

Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do "bąblowanej wody". Od czasu do czasu wypiję szklankę tak jak Monia, ale z reguły piję herbatę, kawę i soki owocowe.

Portret użytkownika Klaudia91

wymienię w domu hurtownię cocacoli na huretownię soku z ananasa  :)

Klaudia

Portret użytkownika BabaJaga

:C

Lubimy Colę... Jakoś mi tak smutno :C

Portret użytkownika alicja86W

Wodę to piją zwierzęta. Ja lubię dobrą herbatę a i coca colą nie pogardzę. Bardziej się obawiam, że może mi się uzębienie popsuć, niż o swoją sylwetkę - bo jakby nie patrze jem co chcę więc i pić też mogę praktycznie wszystko. Wystarczy brać jakieś acetomale i życie obżarciucha jest piękne :D

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.